História kulturistiky:
V 50. a 60. rokoch sa na scéne objavujú muži s čoraz väčším množstvom svalovej hmoty a kulturistika sa začína prezentovať menami ako Bill Pearl, Dave Draper alebo Larry Scott.
Typickým miestom bodybuildingu v rokoch 1930 až 40 bola americká pláž Muscle Beach v Santa Monica, v Kalifornii. Počas leta sa kulturisti stretávali na jednom mieste aby predvádzali svoje akrobatické kúsky pred obdivujúcim publikom. Medzi vedúcimi postavami Muscle Beach bol Jack La Lanne, neskorší odborník v televíznom fitness Joe Gold, zakladateľ Gold's Gym, Harold Zinkin, tvorca Universal Gym-u, najpoužívanejšieho stroja na cvičenie a John Grimek, Mister America pre rok 1946. Keď Muscle Beach v 50-tom roku zatvorili, Americké západné pobrežie si udržalo ašpirantov kulturistiky, ktorí sa teraz sústreďujú na Venice Beach v Kalifornii. Súťaž Mister Amerika usporiadaná AAU (Americký atletický zväz) existuje od roku 1939 ale dominantnou modernou kulturistickou organizáciou je IFBB (medzinárodná federácia kulturistov), založená v roku 1946 Benom Weiderom – kanadským promoterom. Jeho brat Joe, ktorý vyhral súťaž kulturistov v roku 1950, viedol impérium časopisov propagujúcich „Weiderovu filozofiu“ tréningu a fitness. V roku 1965 Joe Weider profesionalizoval kulturistické súťaže založením súťaže Mr. Olympia, ktorá pritiahla vrcholových kulturistov z konkurenčných organizácií a súťaží – vrátane Mr. Universe, sponzorovanej National Amateur Body Builders' Association (NABBA). Jeden z týchto kulturistov bol rakúsky prisťahovalec do Ameriky, ktorý sa volal Arnold Schwarzenegger (narodený v roku 1947).
Skutočná revolúcia kulturistiky však prichádza s menom Arnold Schwarzenegger. Mocného siláka, ktorého chlapčenská tvár v kombinácii s pažami, ktoré sú dodnes považované za číslo 1, získavala pozornosť čoraz viac ľudí. Pri jeho vystúpeniach ženy plakali a chlapi bledli od závisti z dokonalosti, ktorú prezentoval. Weiderove časopisy sa začali predávať v obrovských nákladoch a nastala zlatá éra kulturistiky. Na kulturistov, ktorí v minulosti čelili nepochopeniu sa do Kalifornie chodia na „svalovú pláž" pozerať stovky turistov. 80 a začiatok 90. rokov je sprevádzaný rastom kulturistky po celom svete.
Odkedy Schwarzenegger zanechal svet kulturistiky kvôli kariére hviezdy v Hollywoode, ani jeden súťažiaci nedosiahol jeho charizmu a vplyv. Kulturistika teraz čelí kríze legitimity aj napriek tomu, že jej popularita ako formy tréningu rozkvitá.