Strava
Dôležitou súčasťou každého cvičenia je pitný režim. Telo musí dostať späť tekutiny, ktoré vypotí. Preto platí zásada číslo jedna: Majte po ruke vždy fľašu čistej nebublinkovej vody a pite!
„Pokiaľ ale cvičenie trvá viac ako hodinu, alebo ak cvičíte v rýchlejšom tempe, dajte prednosť niektorému zo špeciálnych športových nápojov,“ radí výživový poradca Ivan Mach.
V žiadnom prípade sa neodporúča počas cvičenia jesť, a tak môžu iontové nápoje slúžiť aj k tomu, aby sme do seba dostali potrebné kalórie. Obsahujú aj energiu vo forme rýchlych sacharidov. Dávajte si ale pozor pri ich výbere. Určite by nemali obsahovať kofeín a iné stimulačné látky.
Čo sa týka jedla pred cvičením, vhodné sú zložité sacharidy, napríklad celozrnné výrobky, ktoré uvoľňujú energiu postupne. Môžete si dať tiež kúsok ovocia, či zeleniny. No pozor na čas, platí, že by ste mali jesť najneskôr dve hodiny pred cvičením.
Rovnako nie je vhodné piť pred cvičením nápoje s obsahom kofeínu a stimulačných látok, či dokonca alkohol.
Správne jedlo po cvičení
Po cvičení má jedlo a nápoj niekoľko funkcií. „V prvom rade pomáha doplniť energiu a ďalej dodať vhodné tekutiny. Tiež spustí efektívny regeneračný proces, na ktorého konci nás čaká nasledujúca lekcia cvičenia. Tá by mala prebiehať na najvyššej úrovni intenzity a námahy, aby sa prejavila naša kondícia,“ popisuje Mach.
Preto sa po aktivite najskôr napite iontového nápoja alebo ľahko mineralizovanej vody. Za ďalších 30 minút si dajte ešte ďalší nápoj obsahujúci koncentrovanú energiu (napríklad ochutený sacharidový kokteil) po ňom asi do hodiny po skončení cvičenia doprajte telu prvú dávku regeneračných bielkovín – napríklad z proteínového nápoja, ktorý vám pripravia vo fitnescentre, alebo doma napríklad z tvarohového dezertu.
„Prečo je dôležité najesť sa do hodiny po cvičení? Je pravda, že ak to urobíme, organizmus jedlo ľahšie spracuje a a rýchlejšie spáli kalórie? Áno, je. No tiež sa otvárajú dve okienka pre príjem živín,“ vysvetľuje Mach a dodáva: „Pretože cvičenie maximálne aktivuje inzulínové receptory, miesta citlivé na inzulín, zodpovedný za reguláciu krvného cukru v tele, najskôr sa ale otvára okno pre sacharidy.“
„Zjedzte tak najskôr 15 až 30 minút po cvičení napríklad veľkú porciu ovocia, či ovsenú kašu osladenú medom či javorovým sirupom. 45 minút po cvičení sa otvorí „okno“, v ktorom najefektívnejšie vstupujú do svalov bielkoviny, aby sa tak naštartovala ich regenerácia rast. Tak si dajte napríklad cottage syr, tvarohový dezert alebo porciu mäsa s grilovanou zeleninou,“ uzatvára výživový poradca.